לעשות סדר (שומר – רושם שביעי)

***

החיים הם מרד נגד האדישות של היקום.

***

יש את החוק השני של התרמודינמיקה. אני לא יודע מספיק בשביל באמת להבין מה הוא אומר, וקשה להסביר מה שאתה לא מבין, אבל זה חשוב עכשיו. so bear with me.

החוק הראשון של התרמודינמיקה אומר שיש שימור אנרגיה. כלומר שאי-אפשר ליצור יש מאין. בשביל לחמם מקום אחד צריך לקחת חום ממקור אחר. בשביל לעשות עבודה צריך להשקיע האנרגיה. זה אחד.

החוק השני אומר משהו שאפשר אולי לתפוס בצורה אינטואיטיבית. החוק אומר שתמיד משהו מתבזבז, תמיד חום בורח, תמיד אי-הסדר גובר על הסדר. אנחנו רואים, מרגישים, את החום בורח כל הזמן. אנחנו יודעים שכל הזמן אנחנו עובדים רק בשביל לשמור על הסדר. הרבה יותר פשוט לשבור מאשר לתקן. הכל נוטה לכאוס. הספל תמיד ישבר בסוף, ואי-אפשר להדביק אותו חזרה.

***

אי-אפשר ליצור אנרגיה חדשה, והאנרגיה כל הזמן בורחת. התוצאה היא שבסופו של דבר העולם שלנו אמור לקפוא, שמעט החום שיש בו יתפזר על כל מרחבי החלל האינסופיים. והכל יהיה חשוך וקר ומת. לא תוהו ובוהו, אם תוהו ובוהו זה המון דברים בבלאגן. אבל אם לבהות זה להסתכל בלי לראות, ולתהות זה לחשוב בלי להבין – ואז אולי בסוף באמת יהיה תוהו ובוהו.

***

אסימוב כתב על זה את הסיפור הכי יפה שלו, גם לפי דעתו. "השאלה האחרונה". בסיפור הזה, כמו במציאות, בני האדם מאוד מוטרדים מהשאלה הזאת, מהעובדה שההתקדמות היחידה שלנו בזמן היא כלפי מטה, שאנחנו צועדים אל החושך והקור. כל דור בני-אדם המוטרדים הולכים ושואלים את המחשב המשוכלל ביותר שלהם, המולטיווק, את השאלה הזאת, איך אפשר לשנות את הכיוון, להפוך את החוק השני של התרמודנימיקה ולהציל את העולם. כל דור ודור המחשב לא מצליח למצוא תשובה, עד שבסופו של דבר…

לא, אני לא אהרוס לכם את הסיפור, פשוט תמצאו אותו ותקראו. זה יהיה שווה את המאמץ. זה יעשה סדר בעולם.

***

אז זה מה שחוקי התרמודינמיקה מלמדים אותנו. אין יש מאין, והיש שואף לכאוס. תסתכלו מסביב, ברור שזה נכון. תסתכלו מסביב, ברור שזה לא נכון.

***

יש סיפור אחר, שעכשיו אני מבין שהוא בעצם כמעט אותו סיפור כמו "השאלה האחרונה", של גרגורי בטסון, או אולי זו בדיחה. הסיפור מספר על אבא שהבת שלו שואלת אותו למה הוא מספר המון סיפורים כל הזמן. אז האבא, כמובן, מספר לה סיפור על מחשב מאוד משוכלל, ממש כמו מולטיווק של אסימוב, מחשב שיודע לענות על כל שאלה. יום אחד מישהו ניגש ושואל את המחשב הזה אם יום אחד הוא יוכל לחשוב כמו בן-אדם.  המחשב חשב וחשב, השתמש בכל המידע וכל המעגלים וכל מה שהיה לו, ובסופו של דבר ענה: זה מזכיר לי סיפור…

***

אני מספר לכם את כל זה כי הבנתי שעשיתי טעות. סיפרתי לכם את האמת, במקום בדיה, במקום לברוא עולם רק תיעדתי את הדעיכה של העולם הזה. זה לא מספיק טוב.

אבל אפשר לתקן. אפשר להגיד "ויהי אור" ולברוא עולם חדש. לפתוח פרק חדש.

***

הסיפור הוא מרד נגד האדישות של החיים.

***

לרושם השישי – יפה                                              לרושם השמיני – מקרה

***

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “לעשות סדר (שומר – רושם שביעי)

  1. פינגבק: יפה (שומר – רושם שישי) | אמנות בדידה – pixel art

  2. פינגבק: מקרה (שומר – רושם שמיני) | אמנות בדידה – pixel art

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s