כולנו אותה העוגייה

זה היה יום מיוחד מאוד למרות שהיה מדובר ביום חמישי. מיום ראשון מרגריטה כבר התחילה להתרגש ורק רצתה שהימים יעברו כבר ויום חמישי יגיע. יום ראשון, ויום שני, ויום שלישי ורביעי… לא היו שום קיצורי דרך, ואי-אפשר היה לדלג לא על שני ולא על שלישי, ובטח לא על רביעי. זה היה קשה וארוך ובעיקר בוצי, אבל בסוף כל הימים חלפו ויום חמישי סוף סוף טרח להופיע.

באותו יום חמישי מרגריטה לא נכנסה בבוקר לבית-הספר. במקום היא וכל הכיתה עלו על אוטובוס מיוחד שחיכה להם ליד שער הכניסה. הם נסעו זמן רב, או לפחות ככה זה הרגיש למרגריטה, שכל הדרך רק חיכתה כבר שהאוטובוס יעצור, שהם כבר יגיעו. ומרוב שהיא ציפתה הזמן בכוונה החליט לעשות דווקא ולא לעבור, ומרגריטה כבר חשבה שהם לעולם לעולם לא יגיעו, ובדיוק אז האוטובוס עצר פתאום, וכולם ירדו. המורה סידרה אותם בזוגות ומרגריטה הייתה כל-כך שמחה שהיא אפילו לא התרגזה שהיא בזוג עם אבנר. במקום היא החליטה שזה זמן טוב לספור צעדים. אחד, שתיים, שלוש… ככה ימין ואז שמאל, עד שהצעד הארבעים ושבע נבחר לעבור דרך הדלתות הכבדות הגדולות שהובילו לתוך מפעל העוגיות.

את צעד ארבעים ושמונה מרגריטה כבר שכחה לספור.

באולם הכניסה היו מוצגות כל סוגי העוגיות. היו המון המון עוגיות בצורה של חיות. היו עוגיות אריות ועוגיות דולפין. היו עוגיות היפופוטם ועוגיות גמל. היו עוגיות עורב ועוגיות חתול. כל החיות היו שם. והיו גם המון המון עוגיות בצורת אנשים. וחלקן היו מצופות שוקולד, ועל חלקן היו קישוטים. והיו עוגיות קטנות והיו עוגיות גדולות. והיו עוגיות מושלמות והיו עוגיות עקומות.

מדריכה עם חיוך מתוק הזמינה אותם להיכנס פנימה ומרגריטה והכיתה שלה הלכו אחריה והיא ערכה להם סיור במפעל העוגיות. היא הראתה להם את החדר בו מעצבים את הצורה של כל עוגייה, ואת החדר בו מורחים שוקולד ואת המכונה שעושה פצפוצים… המדריכה אפילו הראתה להם את המכשיר המיוחד שפותח את העוגייה בדיוק באמצע בשביל שיהיה אפשר להכניס לתוכה ריבה.

בסוף בסוף, בחדר הכי חשוב במפעל, שבו עבד הפועל החשוב מכולם, המדריכה הראתה למרגריטה ולכיתה שלה איך עושים את הבצק לכל העוגיות. בקערה אחת עצומה עצומה הפועל ערבב ולש ולש וערבב את הבצק לכל העוגיות. המדריכה סיפרה שרק הוא בכל העולם ידע את סוד הכנת הבצק.

למרות שהעבודה הייתה מאוד קשה הפועל שר כל הזמן, והיה לו חיוך אפילו יותר גדול ויותר מתוק ובעיקר יותר עמוק מהחיוך של המדריכה.  הוא לש וערבב וערבב ולש וכל הזמן חייך לעצמו ושר לעצמו, ומרגריטה בכלל לא הבינה מה סוד פה. המדריכה רצתה להמשיך, אבל מרגריטה ביקשה לשאול שאלה אחת.

מרגריטה שאלה: את כל העוגיות עושים מאותו בצק?

המדריכה כבר פתחה את פיה לענות, אבל הפועל החשוב מכולם הקדים אותה.

הפועל ענה: כן.

הסיור נגמר וכל הילדים קיבלו שקית עוגיות למזכרת, וכולם חוץ ממרגריטה אכלו מייד את כל העוגיות. בדרך חזרה לאוטובוס מרגריטה לא ספרה צעדים. ובנסיעה חזרה היא כבר לא ציפתה והתווכחה עם הזמן, אלא רק הסתכלה החוצה מהחלון. ואפילו בדרך הביתה מבית הספר מרגריטה המשיכה לא לספור צעדים. למרות שהיא ידעה שהדרך הביתה אוהבת לשחק משחקים, ולפעמים היא דרך של מאה חמישים ושמונה צעדים, ולפעמים רק מאה חמישים ושתיים. מרגריטה לא ספרה צעדים ולא סיפרה לעצמה סיפורים. היא הייתה עסוקה מדי. כל הדרך היא התבוננה היטב בעצים, ובציפורים ובכלבים, ובעיקר בעוברים ושבים.

בבית מרגריטה התיישבה על אדן החלון, ורק אז פתחה את שקית העוגיות שקיבלה במפעל. היא הסתכלה החוצה על העולם ועל כולם, ואכלה את העוגייות אחת אחת לאט לאט ובתשומת לב, ולכל עוגייה היה טעם אחר, ולכל ביס היה טעם אחר.

בארוחת הערב אבא סידר לה את הירקות בצורת סירת מפרש, ואמא שאלה אותה מה היא למדה היום. בהתחלה מרגריטה לא ידעה מה לענות. היא ידעה מה התשובה, אבל היא לא ידעה את המילים בשבילה. היא חשבה על הביקור במפעל העוגיות, ועל הפועל ששר ועל הבצק שלו. היא חשבה על כל מה שראתה היום, ועל כל מה שטעמה היום. היא רצתה לספר את הכל, אבל למרגריטה לא היו מילים לספר הכל, ולאבא ואמא לא היו מילים לשמוע הכל. אז במקום הכל מרגריטה חשבה על משהו קטן, פשוט ועגול, שאפשר להכניס לפה ולאכול בביס אחד. רק שלוש מילים, שלוש מילים שהיא עטפה בחיוך עמוק ומתוק, והעניקה לאמא ואבא במתנה.

וכך מרגריטה אמרה: כולנו אותה העוגייה.

"כולנו אותה עוגייה" הוא סיפור לילדים המבוסס על מעשיית זן קלאסי.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “כולנו אותה העוגייה

  1. פינגבק: כך שמעתי – השד בארמון | אמנות בדידה – pixel art

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s